Tento web obsahuje aplikace Google Adsense a Google analytics, které využívají data ze souborů cookie, více informací. Používání této stránky vyjadřujete souhlas s využitím těchto dat. Využívání dat ze souborů cokie lze zakázat v nastavení Vašeho prohlížeče.
https://www.transformacni-technologie.cz/797.html

Mé zkušenosti s reklamou aneb proč zpoplatňuji část obsahu

Autor: Jiří Škorpík, skorpik.jiri@email.cz, 2017-12-04 (aktualizováno 2017-12-04).

Reklamu na stránkách provozuji pomocí služby Adsense od googlu, a občas si objedná někdo reklamu přímo přes mou nabídku. Od reklamy na stránkách jsem si sliboval nejen pokrytí nákladů na hosting a poplatky za doménu, ale také příjmy navíc, které by mi umožňovaly se svému webu více věnovat. Žel realita je od těchto představ dosti vzdálená, proto jsem se rozhodl přidat do obsahu webu i řešení úloh, které jsem zpoplatnil. Zpoplatnil jsem také většinu příloh.

Asi nejvíce mě zklamaly příjmy ze služby Adsense od googlu (zkoušel jsem i jiné služby od jiných společností, ale tam byly příjmy ještě menší). Trend je takový jak píše Dušan Janovský na svém webu Jak psát web – příjem trvale klesá., respektive první rok rostl do určitého maxima, ale od té chvíle jen klesá, takže v současnosti nedosahuje ani 100 Kč za měsíc, respektive příjem už nezaplatí ani hosting a poplatek za držení internetové domény.

Myslím si, že příčinou je především cena za jeden proklik, která klesla na průměrný rozsah 1-1,5 Kč a obrovské množství reklam, na které očividně ani nikdo kliknout nemůže. Na mých stránkách mají totiž reklamu často společnosti s velmi drahými produkty (například dodávají elektrárny, turbíny apod) myslím tím produkty v hodnotách několika desítek ale spíše stovek miliónů korun. Je jasné, že jim nejde o klik, ale o to být viděni. To není nic špatného, ale tady nabízí Adsense částky za zhlédnutí pouze několik setin Kč. U Adsense mi chybí možnost si vybrat minimální cenu, za kterou jsem ochoten bannery zobrazovat, respektive mít vliv na cenotvorbu reklamy, proto reklamy Adsense stahuji a ponechám je pouze v místech, kde nemám žádný placený obsah a na anglicky psaných stránkách, u kterých potřebuji celosvětové pokrytí.

Naštěstí příjmy od přímých zadavatelů reklam se zvýšily a nemají klesající tendenci, a tak je nakonec hosting z čeho platit.

V současné době již tři měsíce mám u více jak poloviny článků zpoplatněny přílohy ve formě souboru pdf viz zde. Jedná se o přílohy takže to nenarušuje hlavní sdělení, a přílohy jsou spíše pro ty, kteří se chtějí dovědět více. Navíc koupi článku i s přílohami mě lze podpořit při psaní. Zatím příjmy z prodeje pokrývají měsíčně 12-15 hodin práce na článcích. To sice není moc, ale stačí to na napsání alespoň nové kapitoly nezapočítávám-li studijní čas.

Tímto všem podporovatelům a čtenářům ještě jednou děkuji.

©Jiří Škorpík, LICENCE
● 1 ●
reklama